Емоційна сфера – важлива складова у розвиту дитини

05.Тра.2023
Емоційна сфера – важлива складова у розвиту дитини

Емоції відіграють дуже важливу роль у житті кожної дитини, оскільки допомагають їй сприймати дійсність і реагувати на все, що відбувається. Емоції дитини дуже легко побачити і прочитати, так як їх видно з виразу обличчя, по позі і жестах, а також з поведінки. Розвиток емоційної сфери дитини по праву належить до важливих показників психічного стану і благополуччя. Саме тому, одним з первинних завдань дорослих при вихованні дитини є встановлення тісного емоційного контакту з дитиною.

Дитина, яка відчуває позитивні емоції, розвивається набагато швидше тих дітей, у житті яких негативних емоцій набагато більше, ніж позитивних. Дитина зі стабільною емоційною сферою володіє хорошим душевним здоров’ям, відчуттям безпеки і довірою до батьків. Це допомагає дитині засвоїти основи правильної поведінки в суспільстві.

Однією з перших емоцій новонародженої дитини є переживання за народження, годування і присутність матері. Маленька дитина може випробувати таку емоцію як переляк, яка найчастіше проявляється тоді, коли малюк відчуває голод. У міру дорослішання дитини, вона починає сприймати матір як особистість і при цьому тривожні переживання крихти зменшуються.

Кожному з батьків, у свою чергу, дуже важливо розуміти емоції свого малюка, його потреби і тривоги для того, щоб зменшити його страждання в період дитинства. Дуже важливим моментом у розвитку емоційного стану дитини є емоційний стан його матері, оскільки всі емоції мами, як позитивні, так і негативні передаються дитині. У тому випадку, коли мама дитини постійно перебуває в поганому настрої, не посміхається, нервує, то її стан передається дитині, і вона стає примхливою, відмовляється від їжі, погано спить.

Для того, щоб у дитини відбувався позитивний емоційний розвиток, необхідно щоб у сім’ї дитини була присутня сприятлива психологічна обстановка. Доведено, що при стабільності сімейних відносин емоційний розвиток малюка знаходиться в безпеці.

Дуже часто відбувається порушення емоційного контакту дитини і матері, коли вона йде в ясла. Коли дитині виповнюється два роки, вона все більше і більше потребує спілкування з іншими членами сім’ї, а не тільки з матір’ю. Вік малюка від двох до чотирьох років називають періодом впертості. При цьому дуже важливо не обмежувати самостійність дитини.

У віці від трьох до п’яти років дитина може відчувати страх темряви, замкнутого простору або самотності. Батьки повинні підтримувати дитину, заспокоювати і вміти поговорити про існуючі проблеми для того, щоб емоційна сфера малюка залишалася стабільною. Крім цього, стабілізувати емоційний стан малюка дуже часто допомагає впевнена, спокійна, любляча поведінка батька, яка виступає прикладом для дитини. У тому випадку, якщо в сім’ї між дитиною і батьком не буде налагоджений емоційний контакт, то це може несприятливо позначиться на формуванні характеру малюка і його розвитку в цілому.

Давно помічено, що діти, які мають можливість спілкування з однолітками, відчувають різні страхи набагато рідше, ніж ті, які такого спілкування не мають.

Під час спілкування з друзями у дитини відбувається розкриття повної палітри емоцій, і при цьому малюк набуває навички захисту, навчається адекватно сприймати невдачі і проявляти гнучкість у поведінці.

Після шести років у дитини можуть з’явитися такі емоції, як недовірливість, сумнів у своєму майбутньому, тривожність. Ці емоції проходять самі в тому випадку, коли батьки виявляють життєрадісність, впевненість і спокій. Для того, щоб дитина якомога частіше відчувала позитивні емоції, необхідно щоб між мамою і татом були хороші відносини, а в родині була присутня стабільна обстановка.

Емоційна сфера є досить важливою складовою у розвитку дитини, оскільки спілкування і взаємодія малюка з іншими дітьми чи дорослими не буде ефективною, якщо його учасники не здатні, побачити емоційний стан іншого і керувати своїми емоціями.

Джерело: https://mamovediya.com.ua/rol-emotsiy-u-rozvytku-dytyny.

Підготувала: практичний психолог ЖДНЗ №30 Тетяна Іванчук.