Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства»

20.Гру.2024
Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства»

Не будьте байдужими! Приєднуйтесь до боротьби з насильством!

Щороку, з 25 листопада по 10 грудня, проходить міжнародна кампанія «16 днів проти насильства», щоб привернути увагу суспільства до проблеми насильства у всіх його проявах.

Ця акція є частиною глобального руху, що стартує у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок (25 листопада) і завершується у День прав людини (10 грудня). Символічні дати нагадують нам, що насильство — це порушення прав людини, яке вимагає негайної уваги та дій

Домашнє насильство — це не лише про завдані побої. Насправді ж воно включає десятки форм насильницької поведінки. Але у всіх цих різновидів є спільні ознаки: відсутність поваги до іншої особи, прагнення влади та контролю над ним або нею, керування його або її рішеннями та діями.

Домашнє насильство може бути спрямоване як на дружину, чоловіка чи дітей, так і на інших родичів — двоюрідних братів та сестер, бабусь та дідусів, колишнє подружжя, наречених, осіб, які спільно проживають однією сім’єю, опікунів та прийомних батьків.

Втім у жодному з випадків воно не є внутрішньосімейною справою чи особливостями родинного спілкування. Це протиправні дії, яким немає виправдання та про які не можна мовчати. Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» виділяють чотири види насильства: фізичне, психологічне, економічне та сексуальне.

Насильство над дітьми та нехтування їхніми інтересами можуть приймати різні форми, але завжди мають однакові наслідки – порушення фізичного та психічного здоров’я дитини, затримка соціалізації, а іноді й загроза життю.

Згідно з Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» виділяють такі види насильства проти дітей:

Фізичне насильство – нанесення дитині батьками чи особами, що їх замінюють, вихователями чи іншими особами фізичних травм, різних тілесних ушкоджень, що завдають збиток здоров’ю дитини, порушують її розвиток і позбавляють життя. Це такі дії як побиття, штовхання, припікання гарячими предметами. Фізичне насильство може також проявлятись у формі спонукання дитини до вживання наркотиків, алкоголю, пропонування їй отруйних речовин. Деякі батьки використовують фізичну силу як засіб покарання. Слід розуміти, що добрі наміри не скасовують того, що насильство у будь-якому вигляді завдає дитині серйозної психологічної травми.

Сексуальне насильство або розбещення – використання дитини дорослою людиною чи іншою неповнолітньою особою для задоволення сексуальних потреб. Сюди входять статеві зносини (коїтус), анальний і оральний секс, взаємна мастурбація та будь-які тілесні контакти із статевими органами. До сексуального розбещення відносять також залучення дитини до порнобізнесу, проституції, підглядання за дитиною, оголення перед нею.

Психологічне насильство – періодичні або постійні словесні образи дитини, обман, маніпуляції, погрози, приниження її людської гідності. Психологічне насильство складніше виявити сторонній людині, але воно завдає не меншої шкоди.

Нехтування – ситуація, за якої батьки не забезпечують основні потреби дитини у їжі, житлі, одязі, вихованні або медичній допомозі. Наприклад, залишати дітей без догляду. Адже це може призвести до загрози життю та здоров’ю.

Будь-яка форма жорстокості стосовно дітей завдає неминучих збитків фізичному та психічному здоров’ю дитини.

Номери спеціальних “гарячих” телефонних ліній:

  • Невідкладна лінія Національної поліції України – 102;
  • Урядова гаряча лінія – 15-47;
  • Дитяча гаряча лінія 0-800-500-225, 116-111 з мобільного;
  • Гаряча лінія Координаційного центру з надання правової допомоги 0-800-213-103;
  • 1578– з питань протидії торгівлі людьми;
  • 1588– з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей;
  • 0 800 500 335(безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації;
  • 0 800 505 501(безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів;
  • 0 800 500 225(безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) – Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді.

 

Практичний психолог ЖДНЗ №30 Панченко Анастасія